Skip to main content

Minden évszakban ellátogat a VakVarjú éttermekbe egy borász, hogy legkedvesebb borait mutassa meg Vendégeinknek borkóstolósorunkban. Télen Egerből Bukolyi Marcell családi borászatának italaival, a Pinot Noir Joyjal, a KÖVES Egri Csillag Grand Superiorral és az Egri Bikavér Nagy-Eged Grand Superiorral érkezett Varjúfészkünkbe.
Ismerjék meg Marcell segítségével egy kicsit jobban az egri borvidéket, a pincészetet, és a téltől a VakVarjú étteremcsaládban kóstolható organikus boraikat!

Organikus művelés, egészséges szőlő, adalékanyag nélkül

„Eger leghíresebb és legmagasabb hegyének déli lankáján,
a Nagy-Egeden 2016-ban alapított családi birtokunkon születése óta az organikus, azaz a vegyszermentes szőlőtermesztés mellett tettük le a voksunkat.
Alapításunk pillanatában a napjainkban nagyjából 5 600 hektáros Egri Borvidéken mi voltunk az egyetlen pincészet, amely 100%-ban organikus szőlőbirtokon működött.
Azóta egy kedves borászbarátom is elkezdett bioborokat készíteni, de összességében még mindig kis területen – mindössze nagyjából 30 hektáron – alkalmazzuk a teljes vegyszermentességet.
Nem használunk felszívódó növényvédőszert és gyomirtót, nincs műtrágya és rovarölőszer.
A gyommentesítést mechanikus eszközökkel végezzük és biológiai növényvédelmet alkalmazunk a természetben előforduló alternatív anyagokkal.
Az organikus gazdálkodást tartom a legfentarthatóbb művelési formának, gyermekeim pedig mindig is a tőkék mellett játszottak, nem akartam, hogy vegyszerekkel találkozzanak.

 

Csillag és Bikavér, amit csak Élvezni kell

A VakVarjú étteremcsalád fészkébe családi pincészetem három legizgalmasabb bioborát repítettem.

A Pinot Noir Joy a legbohémebb vörösborunk.
Szinte minden fogás mellé fogyasztható, nagyon jól megy az olyan ikonikus VakVarjús előételekhez, mint a VarjúPapa tatárbeefsteakje, de vidám társa lehet a rosé kacsamellnek is.

A KÖVES Egri Csillag Grand Superior fehérbor egyik különlegessége, hogy az Egri Csillagot csak Egerben lehet előállítani. Az előírás szerint legalább négyféle fehérszőlőt kell tartalmaznia, aminek minimum felerészben Kárpát-medencei fajtának kell lennie.
Az illatos szőlőfajták aránya maximalizálva van a borban.
A mi hárslevelűből, furmintból, rajnai rizlingből és leheletnyi traminiből készülő ásványos, tartalmas, prémium kategóriás Grand Superior borunkat főleg a VakVarjú halételeihez, így lazachoz, fogashoz, tőkehalhoz, tigrisrákhoz, de a kecskesajthoz és a csirkehúsokból készült fogások mellé is ajánlom.

Pincészetünk zászlóshajója Eger, és talán az egész ország legismertebb bora, az Egri Bikavér Grand Superior. Vöröshúsok kiváló társa lehet.
A legenda szerint az Egri Bikavér elnevezésének eredete az egri vár 1552-es ostromáig nyúlik vissza.
A fejvesztve menekülő szultáni hadsereg a kudarcot a bikák vérével megitatott, így legyőzhetetlenné váló egri várvédők erejére fogta. De ez csak egy legenda, így én nem is ezzel a történettel szeretném eladni a bikavérünket.
Sokkal inkább azzal a minőséggel, amit a mi borunk képvisel.

A Nagy-Eged hegy Egerben az egyetlen hely, ahol mészköves talajra települtek a szőlőtőkék.
Tudták, hogy a dűlőn való szőlőtermesztésről az első írásos emlékek az 1300-as évekből származnak?
Az itt készülő borokat egyedi karakter és gazdagon gyümöcsös, szinte harapható testesség jellemzi, ugyanakkor az északias hűvösség, a lendület és a vibrálás a legérettebb szőlőalapanyag mellett is megtalálható a nedűben.
Itt még a vörösborokban is érezhető az ásványosság, ami igen ritka.

Repiajándékból világszínvonalú Grand Superior

Az Egri Bikavért külföldön is jól ismerik, a rendszerváltás előtt sok külhonba szánt ajándékkosár tagja volt.
Minősége sokat javult az elmúlt évtizedekben, ma már sok jó Bikavérrel találkozhat az ember.
A Grand Superior kategóriában készülő Egri Bikavérek – amilyen a mi borunk is – már világszínvonalúak.

Egész kiskorom óta a szőlőtőkék határozták meg az életemet, apukám is szőlővel és borászattal foglalkozott.
Közgazdász diplomát szereztem, de mindig is tudtam, hogy a jövőmet egy saját borászatban képzeltem el.
Az első palackozott boromat 2009 körül készítettem, akkor még vásárolt szőlőből és bérelt eszközökkel.
Ma már minden saját tulajdon, a családi birtokunk 14 hektáros.

Az egri borvidék nagyon sokszínű: vannak olyanok, akik borozót üzemeltetnek a Szépasszony-völgyben.
Mások helyben adják el kimérve a saját borukat. Léteznek különböző méretű családi borászatok – ilyen a mienk is évi 35 ezer palack borral – és a milliós nagyságrendben borokat palackozó nagyüzemek.
Kicsit hazabeszélek, de igazán kitűnni ebből a közegből az alapvető szakértelmen, a magas minőségen és a tisztán organikus művelésen túl a Nagy-Egeden történő gazdálkodással lehet, hiszen ahogy már említettem: ez a hegy a legkülönlegesebb termőhely Egerben, és a talaja is egyedülálló!

Szeretném, ha a VakVarjú vendégei közül minél többen megkóstolnák italainkat, és úgy állnának fel ebdédjük vagy vacsorájuk után, hogy borainkról azt gondolják, nemcsak kellemes kísérőként szerepeltek az asztalon, hanem önmagukban is feltűnő jelenségek voltak.”

Mit is mondhatnánk Marcell boraira?
Kárrr lenne kihagyni!