Skip to main content

A VakVarjú éttermekben kirobbanóan gyümölcsös, rostos, juicy hárslevelű-, és egy kékfrankos-pinot noir rozé pét-nattal kezdtük meg e szén-dioxidban bővelkedő nedű egészen formabontó éttermi szervizét a magyar Sekhina csapat nagyszerű találmányával!

„VakVarjú étteremcsaládunk a gasztronómia területén már a kezdetektől fogva folyamatosan kutatja és támogatja azokat a magyar vállalkozásokat, akik professzionálisan elkészített termékeikkel fokozni tudják a vendégélményt egységeinkben. Nagy örömünkre most egy újabb hazai csapat, a Sekhina találmányával bővültek éttermeink, akik az egyre népszerűbb pét-nat borok látványos és veszteség nélküli kibontására találtak fel egy hihetetlenül izgalmas, és a szemnek is tetszetős pét-nat bontó-rendszert” – mondta Semsei Rudolf, a VakVarjú étteremcsalád tulajdonosa.

Mi az a pét-nat és hogyan készül?

A pét-nat egy rövidítés, a pétillant naturel (természetesen gyöngyöző) kifejezésből származik.
Úgynevezett méthode ancestral, vagyis ősi eljárással készül, ami azt jelenti, hogy a bort még az erjedés vége előtt palackozzák, így a folyadékban maradt cukor az üvegben alakul át alkohollá és szén-dioxiddá, vagyis megjelennek a palackban a buborékok. A pét-natban benne hagyják a seprőt, így egy opálos látvány, valamint egy izgalmas, a megszokottól eltérő textúra és aromavilág jön létre.

A pét-nat palackjában az erjedés miatt olyan magas nyomás keletkezik, hogy ha a bontás nem megfelelő, akkor akár a nedű kilencven százaléka is távozhat egy látványos gejzírkitörés formájában.
A Sekhina pét-nat bontó feltalálása előtt kétféle bontása létezett: vagy lefelé fordítva jég alatt, vagy egy szöget beütve a koronazárba, és azon keresztül kisziszegtetve a szén-dioxidot a palackból.
Az előbbi esetében szintén volt némi nedű veszteség, hiszen a jégvödörbe muszáj volt egy bizonyos mennyiséget kiengedni a palackból, míg a másik esetben a felszolgáló átlag tíz percig álldogált az asztalánál, és próbálta egyenletesen a szög fordításával kiengedni a szén-dioxidot. Emiatt a két nehézkes kibontási eljárás miatt az éttermek jelentős része jelenleg elzárkózik a klasszikus, degorzsálatlan pét-nat forgalmazásától. Megoldásként megjelentek a piacon a könnyebben nyitható degorzsált pét-natok, mely palackokat a forgalomba helyezés előtt a bor készítői kinyitnak, ezzel szabadítva fel a nagy nyomástól a palackot, majd egy másik palack tartalmával visszatöltve kerül újra lezárásra a palack.
Ezzel a módszerrel a bontás valóban könnyebb, de a módszerrel a különleges ízvilágot adó seprő jelentős mennyisége is távozik a borból.

Magyar találmány, skandináv design

„A pét-nat bontót gyártó és forgalmazó Sekhina csapatot e nedű iránti szeretet hozta össze, mert szenvedélyünk gyakorlásához az egész világon nem kaptunk megfelelő bontót. Innovatív betontárgyaink a Bauhaus funkcionalitását és a progresszív design elveit követik. Formáinkat a skandináv dizájniskola minimalista stílusa és Alvar Aalto finn építész ihlette. Termékeink a fenntarthatóság és az innováció eszméjén alapulnak” – fogalmazott Kasza Gábor designer és képzőművész, a pét-nat bontó formatervezője.

A VakVarjú étteremcsalád egységeibe érkező pét-nat bontóval a vendégek egy betonból készült mini boroshűtőre szerelt kisebb állványzatot kapnak az asztalukra. Az állványzat tetején található kis csavarral szabályozható, hogy milyen ütemben szabaduljon ki a palackból a szén-dioxid, ami egyenletesen keveri el az italban a seprőt, ami krémesebb textúrát és kirobbanóan gyümölcsös ízeket ad az italnak. Az üveg alatt a jégvödörben található egy melegfényű lámpa is, ami alulról világítja meg az italokat, melyek szemkápráztató narancssárga, illetve élénk piros színükkel kihangsúlyozzák a gazdag seprővel való egyenletes keverés egyediségét, ezzel még magasabb szintre emeli a borfogyasztás élvezetét.

Ezzel a módszerrel végre megvalósult a klasszikus, degorzsálatlan pét-nat tökéletes éttermi szervize!

A VakVarjú éttermekben kirobbanóan gyümölcsös, rostos, juicy hárslevelű-, és egy kékfrankos, pinot noir rozé pét-nattal kezdtük meg a nedű formabontó éttermi szervizét.

Mit is mondhatnánk erre az igazán egyedi pét-nat szervírozásra? Kárrr lenne kihagyni!